Haber

Polonya Başbakanı Morawiecki, ülkesinin resesyondan kaçınmasının “muhtemel” olduğunu söyledi

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ülkesinin bu yıl çok az bir ekonomik büyüme kaydedeceğini ve böylece “muhtemelen” bir durgunluktan kaçınacağını söyledi.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) devlet televizyonu TVP’ye konuşan Morawiecki, resesyondan çıkmanın kamu yatırımlarıyla mümkün olacağını belirtti.

Kamu yatırımları da dahil olmak üzere mümkün olduğu kadar çok yatırım yapılması gerektiğini belirten Morawiecki, Polonya’da enflasyonun Mart veya Nisan ayı itibariyle düşüş eğilimine girebileceğini belirtti.

Morawiecki, Polonya’nın bu yıl küçük bir ekonomik büyüme yakalayacağına işaret ederek, “Dolayısıyla resesyondan muhtemelen kaçınacağız” dedi. dedim.

Forumda Polonya’nın savunma harcamalarına ilişkin sorular geldiğini belirten Morawiecki, “Bu yıl Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 4’ünü cari açığı artırmadan nasıl savunmaya harcadığımız soruldu. Muhataplarımın çoğu Bunun yurt dışında ne kadar iyi algılandığını söyledi ve burada takdir edildiğini fark etmemi sağladı.” dedi.

Polonya’da enflasyon Ekim 2022’de yüzde 17,9 olan rekor seviyeden Kasım 2022’de yüzde 17,5’e ve Aralık 2022’de yüzde 16,6’ya düştü.

golhisar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu