Haber

İtalya açıklarında batan göçmen teknesinde ölü sayısı 63’e yükseldi

İtalyan ANSAAjansın haberine göre Crotone’a bağlı. Steccato di Cutro İtalyan Sahil Güvenlik ekipleri ve itfaiyenin belde sahilinde yaptığı çalışmalar sonucunda 4 göçmenin daha cesetleri denizden çıkarıldı. Böylece afetlerde ölüm sayısı63’e çıktı.

180 ila 250 göçmeni taşıdığı söylenen tekneden 80 kişi kurtarılırken, göçmenlerin çoğunun Irak, İran, Afganistan ve Suriye’den geldiği kaydedildi.

İnsan kaçakçılığı yaptığı şüphesiyle 4 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Öte yandan cenazeler denizden çıkarılarak beldedeki spor salonuna getirilirken, çok sayıda kişinin salonun önüne hayatını kaybeden göçmenlerin anısına çiçek ve mum bıraktığı görüldü.

Olayla ilgili Crotone Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmabaşladığı bildirildi.

İçişleri Bakanı Piantedosi’nin faciayla ilgili sözleri polemik yarattı

İtalya İçişleri Bakanı Matteo PiantedosGöçmenlerin yaşadığı felaketin, “Söylenmesi gereken, bu insanların hareket noktalarından ayrılmamaları gerektiğidir. Alternatif yok. Kaydetmek ya da kaydetmemek. Çaresizlik, çocuklarının hayatını tehlikeye atan bu yolculuğa çıkan birini asla haklı çıkarmaz. Ben böyle bir yolculuk yapmazdım. İnsan kaçakçılığı uluslararası bir sorun Üzerinde çalışıyoruz”değerlendirmesi tartışmalıdır.

Piantedosi’nin bu sözleri, başta muhalefet partileri olmak üzere, denizde göçmenleri kurtaran Avrupa merkezli sivil toplum kuruluşları (STK) olmak üzere birçok kesimden tepki ve eleştiri aldı.

STK’lardan Açık kollaradlı kullanıcının Twitter hesabı “Bakanla aynı fikirde değiliz. Önemli olan insan hayatını kurtarmaktır.”paylaşıldı

Muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi (M5S), Piantedosi’nin sözlerini ‘insanlık dışı’ bulurken, bir diğer muhalefet partisi lideri Eylem (Az) Carlo CalendaBu sözleri ‘dayanılmaz’ olarak nitelendirdi.

Sosyal medyadaki çok sayıda kullanıcı Piantedosi’yi istifaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu